مخزن استیل ، پروسس تانک ، قیمت پروسس تانک

مخزن استیل تک جداره ، مخزن استیل دوجداره

استنلس استیل

گروه وسیع و گسترده اي از آلیاژهای ویژه اي که بیشتر براي مقاومت در برابر خوردگي توسعه یافته اند را فولاد های زنگ نزن نامند.از  جمله ویژگی های ممتاز براي این دسته از آلیاژها شکل پذیري عالي، چقرمگي زیاد در دماي اتاق و دماي پایین و مقاومت خوب در برابر پوسته شدن، اکسایش و خزش در دماي بالا میباشد که خواص خود را نیز تا دماهای بالا حفظ میکنند.فولادهای ضد زنگ جزء دسته فولادھاي آلیاژي حاوي مقادیر قابل توجهی کرم میباشند.حداقل عنصر کرم متعارف در این دسته از فولادها 11 % میباشد و براي اینکه آلیاژهای آهنی خاصیت زنگ نزن داشته باشند میزان کرم در آنها نباید کمتر از این مقدار باشد.

عنصر کرم موجب میگردد فولاد خاصیت ضد زنگ داشته باشد بدین معنا که مقاومت به خوردگي در آن بهبود یابد. بنابراین کرم عنصر آلیاژي بهبود دهنده مقاومت به خوردگي فولادهای زنگ نزن است که این بهبود مقاومت در برابر خوردگي به لحاظ تشکیل لایه محافظ از اکسید کرم روي سطح فولاد ضد زنگ میباشد. این لایه نازک سرتاسري تحت شرایط مساعد فولاد را در برابر مواد و محیط های خورنده محافظت مینماید. علاوه بر کرم، عناصر شیمیایي دیگري نیز در ترکیب فولادهای ضد زنگ بکار میروند که از آن جمله میتوان به مولییدن و نیکل اشاره نمود. نیکل عمدتا موجبات انعطاف پذیري و فرم پذیري را در فولاد ضد زنگ باعث میگردد میباشد. کروم عنصری اساسی (Cr) فولاد ضد زنگ به گروھی از آلیاژها با پایه آهنی گفته میشود که حاوی حداقل 11 درصد کروم است که با تشکیل یک فیلم اکسید کروم در سطح فولاد آن را ضد زنگ میسازد.

استنلس استیل ضد زنگ

استیل وقتی ضد زنگ است که حداقل 10.5 % کروم داشته باشد . کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم تشکیل می دهد که لایه ای روی استینلس استیل تشکیل می دهد . این لایه دیده نمی شود ولی باعث می شود ارتباط بین هوا و فلز از بین رفته و استیل سالم بماند . مقدار بیشتر کروم و نیز برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ شبیه نیکل و مولیبدن این لایه را نقویت کرده و خاصیت ضد زنگ بودن را افزایش می دهد.

 استنلس استیل ها جذب آهنربا

استینلس استیل های سری 300 که دارای نیکل هستند جذب آهنربا نمی شوند در صورتیکه سری 400 که دارای نیکل نبوده و فقط کروم دارند جذب آهنربا می شوند .

 استنلس استیل قابل بازیافت

استینلس استیل 100 % قابل بازیافت است . استیل ضایعاتی ذوب شده و دوباره قالب گیری می شود . بین 68 تا 80 درصد از تولید استینلس استیل به روش بازیافت ضایعات صورت می گیرد .

کارکرد استنلس استیل در دما های بالا و پائین

بله ، استینلس استیل مقاومت بسیار خوبی در مقابل دما های بسیار بالا ( تا هزار درجه سانتیگراد ) و بسیار پائین (تا منفی 200 درجه سانتیگراد )دارد .

فولاد داپلکس

این نوع فولاد بین 19 تا 28 درصد کروم و تا 5% مولیبدن داشته و دارای ماومت بسیار بالایی در برابر خوردگی می باشد و به این لحاظ بهترین گزینه برای ساخت قطعات در معرض خوردگی ناشی از آب دریا می باشد.

استنلس استیل

نوعی فولاد آلیاژی است که درصد عناصر نیکل و کروم آن نسبت به بقیه عناصر تشکیل دهنده آن بالاتر است . به طور کلی اگر میزان کروم فولاد از 10/5  درصد بیشتر باشد آن را استنلس استیل می نامند .

این مقدار کروم باعث می شود که هنگام خوردگی لایه نازکی روی فولاد تشکیل شود و همین لایه باعث جلوگیری از خوردگی های بعدی می شود و عملاً باعث ترمیم خوردگی می شود . ضمناً کربن آن کمتر از 1/5 درصد می باشد .

انواع گرید های استنلس استیل

سری 300 یا استیل نگیر ( غیر مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم ، نیکل با کربن کمتر از 0/1 درصد.

سری 400 یا استیل بگیر ( مغناطیسی ) : آلیاژ آهن ، کروم با کربن کمتر از 0/1 درصد.

سری 300 و کاربرد آن

304 رایجترین گرید استنلس استیل است که همان 18/8 کلاسیک می باشد .

316 بعد از 304 رایجترین گرید است و در صنایع غذایی و جراحی کاربرد دارد ، به علاوه آلیاژ مولیبدن موجود در آن از فرسایش جلوگیری می کند . همچنین بخاطر مقاومت زیاد در بربر کلر در مقایسه با گرید 304 در صنایع دریایی هم بکار می رود

سری 400 و موارد کاربرد آن

410 مقاوم در برابر سایش است اما در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد .

420 گرید مخصوص کارد و چنگال ، قابلیت پولیش خوبی دارد .

430 گرید مخصوص دکوراسیون است به عناون مثال در تزئینات داخلی اتومبیل کاربرد دارد . قابلیت شکل پذیری خوبی در درجه حرارت کم دارد و مقاوم در برابر خوردگی است 

خواص استنلس استیل

• مقاوم در برابر خوردگی

• ظاهر جذاب

• مقاومت در برابر حرارت

• به صورت کامل قابل بازیافت

• عمر طولانی و مفید در قیاس با هزینه پرداختی

برچسب ها: مخزن استیل, مخزن استیل 304, مخزن استیل 316, قیمت مخزن استیل, پروسس تانک, مخزن استیل همزن دار, مخزن استیل شیر,

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب